Strona główna Dla mieszkańców Nasze sprawy Ulica Brzozowa - problemy z dojazdem do posesji (29.03.2011)

Problemy z dojazdem do posesji

Gdy przeprowadziłam się do Błędowa z dużego miasta czułam się tak jakbym trafiła w inny wymiar, w inny świat. Miasto ze swoimi problemami, wąskimi parkingami, ciągle śpieszącymi się ludźmi stało się nagle odlegle i jakby mniej realne. Błędowo ma swój nieodparty urok. Wspaniały klimat, ciekawi ludzie, cisza. Jedynie droga: wąska, źle wyprofilowana, pełna dziur i wyboi jest utrapieniem a niestety łączy nas z resztą świata. I o ile latem, gdy nawierzchnia drogi jest sucha można przejechać to w okresie jesienno-zimowym i wiosną, gdy pada deszcz lub jest chlapa mamy duże problemy z dojazdem do swojego domu, dziury i wszechobecne błoto mocno dają się zarówno kierowcom jak i pieszym we znaki.  Nie raz w taką pogodę musimy zostawić samochód kilkadziesiąt metrów dalej i ubrani w kalosze staramy się dostać do swoich domów, często było tak, że na pomoc stojącemu w błocie (śniegu zimą) kierowcy musiał przyjeżdżać sąsiad lub ciągnik. To, że droga jest nieprzejezdna po każdej zimie, po opadach atmosferycznych, nie oznacza, iż musimy się z tym stanem rzeczy godzić. A już na pewno nie możemy zgadzać się na płacenie z własnej kieszeni za skutki zaniedbań. Podróż samochodem jest obarczona dużym ryzykiem a my ponosimy straty finansowe, wynikające nie tylko z uszkodzenia samochodu. Najczęściej opony dziurawą się (przecinają) z boku. Uszkodzeniu ulec także mogą felgi, mogą zostać wybite elementy gumowe zawieszenia, drążki kierownicze, łączniki stabilizatora, uszkodzone wahacze, pęknięte sprężyny, uszkodzone amortyzatory, pęknięte gniazda amortyzatorów, zniszczona miska olejowa. Do tego mogą dochodzić koszty także za holowanie do warsztatu, wynajęcie pojazdu zastępczego oraz innych strat, na przykład wskutek uszczerbku zdrowa, konieczności wzięcia dnia urlopu w pracy czy zmniejszenia zarobków albo dochodów firmy, którą prowadzimy. Niestety wielu z nas spotkały te przykre wydarzenia. Poza tym naszą drogą nie przejedzie szambiarka, problem z dojazdem będzie miała karetka pogotowia, straż pożarna, policja.
Razem z sąsiadami postanowiliśmy zadziałać: były telefony do urzędu gminy w Pomiechówku (Brody-Parcele), były wysyłane maile, składane pisma a także wizyty u wójta pana Dariusza Bieleckiego, jaki i u zastępcy wójta pana Mariusza Łempickiego. Była również prośba o interwencje w Gazecie Nowodworskiej.  Efekt naszych starań w ostatnim tygodniu: wójt powiedział, że zna sytuacje, poinformował, iż gmina nie ma środków na jej remont a nasza droga nie jest jedyna w tak fatalnym stanie, gmina planuje zakup sprzętu budowlanego (wywrotka, walec, równiarka, laweta, w przyszłości koparka) i wtedy łatwiej będzie o remont nawierzchni a gmina zajmie się przebudową dróg, dowiedzieliśmy się, że droga ta w projekcie ma 9 m szerokości, powinna mieć rowy melioracyjne. Tymczasem w środę po wizycie kilku osób w gminie wysypano nam na drogę gruz budowlany, utwardzono. Ponieważ nie spełniło to naszych oczekiwań w czwartek rano kilka osób wybrało się ponownie do gminy (kilka innych zadzwoniło), wójt przyznał, że nie widział efektu zleconych prac, ale że nadal będą kontynuowane, wysypano kolejne wywrotki gruzu i utwardzono. Niestety po opadach deszczu droga ponownie w niektórych miejscach się rozmywa, tłuczeń pochłonęła gliniasta nawierzchnia i mamy wszechobecne błoto. W nadchodzącym tygodniu będziemy znowu nękać urząd. Gazeta Nowodworska planuje artykuł dot. ul. Brzozowej.

Autorka: Magdalena Wach

Rys. Grzegorz Krzemiński

We wtrokowej Gazecie Nowodworskiej (29.03.2011) ukaże się artykuł dotyczacy min. ulicy Brzozowej w Błędowie.

Ciągłe problemy z drogami

Każdego dnia do naszej redakcji przysyłają maile, dzwonią i przychodzą mieszkańcy, którzy proszą o pomoc w poprawieniu dróg. Zdarza się, że drogi są tak zniszczone, że nie można nimi przejechać by dostać się do szkoły, pracy czy sklepu. Taka sytuacja każdego roku jest na ul. Brzozowej w Błędowie, gm. Pomiechówek.
Więcej w Gazecie Nowodworskiej w artykule „Zniszczył i jeszcze zarobił?”
oraz na

www.nowodworska.net

Galeria

[sigplus] Critical error: Insufficient file system permissions to create the folder /www.bledowo.pl/cache/preview.